Rīgas Centrālajā bibliotēkā – studijas “Regulārs sakars” izstāde “Ota mākslā”



No 5. līdz 30. decembrim Rīgas Centrālajā bibliotēkā skatāma studijas “Regulārs sakars” izstāde “Ota mākslā”.

Mākslinieks Edmunds Lūcis (1959 –2017) 2009.gada rudenī sāka pasniegt meistarklases un izveidoja studiju, kurai vēlāk tika dots nosaukums “Regulārs sakars”. No 2017.gada studijas vadību pārņēma māksliniece Justīne Lūce. Studijas darbības mērķis ir palicis nemainīgs jau 11 gadus – atraisīt dalībnieku māksliniecisko brīvību, pilnveidot un izpaust sevi individuālā mākslas redzējumā, piedalīties mākslas procesos, īstenot kultūras un, galvenokārt, laikmetīgās mākslas projektus.

Sestdienās darbnīcā tiekas visdažādāko profesiju pārstāvji, tai skaitā profesionāli mākslinieki, lai neformālā gaisotnē skicētu, gleznotu, veidotu materiālā modeli vai uzstādījumu, strādātu dažādās grafikas tehnikās, runātu par mākslu , uzklausītu pasniedzējas un kolēģu domas par studijā tapušajiem mākslas darbiem. Daudz laika tiek atvēlēts mākslas grāmatu studēšanai, diskusijām par mākslas vēsturi, mūsdienu mākslu un nākotnes tendencēm. Regulāri tiek rīkoti plenēri (piem., Engurē, Plieņciemā, Rīgā, Venēcijā Itālijā u.c.). Jau vairākus gadus pēc kārtas studija izdod drukātu studistu mākslas darbu gada kalendāru. Studija regulāri rīko soloizstādes (piem., Ādažu kultūras centrā, NRC Vaivari Jūrmala, “10.60“ M Art Gallery Rīgā, u.c.) , piedalās kopprojektos (piem., biedrības “Octopus Art Projects” rīkotajos projektos BIBLOSS galerija Carousell Rīga, Das sind wir un Die Macht , sadarbībā ar “Gängeviertel e.V.”, Galerie Speckstrasse, Hamburga Vācija u.c.) kā arī studisti individuāli piedalās sadarbības kopprojektos un izstādēs, rīko personālizstādes Latvijā un ārpus tās, piedalās starptautiskos konkursos. Starptautiskais novērtējums apliecina studijas dalībnieku mākslas darbu kvalitāti.

Dažādu paaudžu un profesiju dalībniekus vieno nepieciešamība darboties mākslā, bet katra studista mākslinieciskais rokraksts ir veidojies īpašs, individuāls un neatkārtojams. Piemēram, Agnesei Brūverei ir saredzams robusto formu estetizācija, lauztas šķautnes, kas ir vācu ekspresionisma iespaids. Ināra Metla, viena no ilggadīgākajām studijas dalībniecēm, veido reālismā bāzētu simbolismu vai ekspresionisma un primitīvisma sakausējumu. Iveta Skripste redzami ir rosinājusies no sirreālisma virziena spējas veidot dažādu, loģiski nesaistītu, kombināciju, materiālu apvienojumu un no mūsdienu romantisma, īstenojot savu mākslas darba ideju. Aijas Teikmanes mākslas darbos dominē dinamiska, pātagas cirtiena līnija, augu motīvi, kā arī pasteļtoņos ieturēti akvareļi, kas uzplaukuma laikā bija ļoti raksturīgs jūgendstilam. Jurijs Kovals izpauž spēcīgu formu modelējumu primitīvisma mākslas stilā. Anastasija Doņecka savus darbus rada dažādās mākslas izteiksmes formās un strādā dažādās tehnikās, bāzējoties reālismā. Inesei Eglājai raksturīgi monohromi darbi, gala rezultāts panākts izmantojot melno, balto un pelēko krāsu. Raitis Vulfs ir videomākslinieks, mākslas īsfilmu veidotājs, kultūras norišu dokumentētājs, realizējis vairākus mākslas video projektus sadarbībā ar Edmundu Lūci, Andu Poikāni un citiem māksliniekiem. Veidojis arī E. Lūča režisēto īsfilmu “GOD”, kas izrādīta 55.Venēcijas biennāles (2013.g.) Global Art Affairs Foundation projektā “Personal Structures”. Studijā piedalās arī profesionālie mākslinieki: Ērika Kumerova, Iveta Pērkone, Dace Lūce, Edgars un Liena Mucenieki, Irīna Ošleja.

“Regulārs sakars” dibinātājs Edmunds Lūcis (1959 – 2017) bija mākslinieks un kurators, pasniedzējs, mākslas darbu kolekcionārs. Beidzis LMA, bijis LMS biedrs, savā karjeras laikā veidojis un piedalījies izstādēs Latvijā un ārzemēs (piem., Venēcijas biennālēs, Tretjakova galerijā Maskavā, Grafikas triennālē Sanktpēterburgā Krievijā, Parīzē Francijā, Hamburgas mesē, Berlīnes mesē, Minhenē Vācijā, Olimpisko spēļu izstādē Pekinā Ķīnā, Helsinkos Somijā, Lucernā Šveicē u.c.). 2010. gadā kopā ar kultūras teorētiķi E.Vanagu nodibināja mākslinieku biedrību “Octopus” (Astoņkājis), kurā pulcēja profesionālus vietējos un ārvalstu māksliniekus.

Māksliniece Justīne Lūce vada studiju no 2017.gada. Mācījusies JRRMVs, studējusi LMA, tad Venēcijas Mākslas akadēmijā, paralēli mācībām strādājot Venēcijas Mākslas un Arhitektūras Biennalē. Pēc 8 gadu studijām un profesora asistentes darba Venēcijas Mākslas akadēmijā māksliniece atgriezusies Latvijā, strādā par mākslas pasniedzēju Žila Verna Rīgas Franču skolā, kopā ar dr. biol. Ilutu Dauškani nodibinājusi biedrību ”Ota dabā“, vada mākslas studiju bērniem, organizē un kūrē izglītojošus pasākumus un mākslas izstādes. Māksliniece aktīvi piedalās izstādēs un projektos Latvijā un ārzemēs (piem. Starptautiskais Grafikas Simpozijs 2017. Rotko centrā Daugavpilī, Venēcijas biennālē Itālijā, Berlīnes Liste Vācijā, Art Rooms 2016 Londonā Anglijā u.c.)

Izstāde no 5. līdz 30. decembrim skatāma Rīgas Centrālajā bibliotēkā Brīvības ielā 49/53, 2. stāvā, bibliotēkas darba laikā: pirmdiena – ceturtdiena 9.00–20.00, piektdiena 10.00–18.00, sestdiena 10.00–17.00.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas