“Rīgas mākslas telpā” izstāde “Wilnis 2x. Vilnis Zābers (1963-1994)”


No 24. janvāra līdz 31. martam pilsētas izstāžu zāles „Rīgas mākslas telpa” Lielajā zālē būs apskatāma plaša Viļņa Zābera darbu retrospekcija „Wilnis 2x. Vilnis Zābers (1963-1994)”, kurā tiks parādīta gan


Vilnis Zābers ir harizmātisks Latvijas mākslinieks. Viņa māksla un dzīves māksla, kam bieži bija performances raksturs, savulaik izpelnījusies plašu ievērību. 1980. gadu nogalē, kad mākslā ienāca Vilnis Zābers, notika aktīva sociālisma ideoloģijas demontāža, un māksla bija tā teritorija, kas to spilgti atspoguļoja.


Retrospekciju veidos darbi no muzeju krājumiem un privātkolekcijām, būs apskatāmas pēc fotogrāfijām un autora skicēm rekonstruētas instalācijas, kā arī videomateriāli par mākslinieku. Kopā ar mākslas darbiem izstāde piedāvās arī kritiķu komentārus – gan pirms divdesmit gadiem tapušos, gan speciāli šai izstādei rakstītos.


„V. Zābera mākslas pamatslānis vai patoss ir mulsinošajā robežā starp „fotofilmas mehānisko bezkaislīgumu, momenta faktoloģiju un ļoti jūtīgu formas izstrādi, kura atklāj gribētās attieksmes pret pasauli maigumu un vārīgumu,” tā pirms divdesmit gadiem V. Zāberu raksturoja kritiķis Ivars Runkovskis. Savukārt Helēna Demakova viņa talanta izcilību jau 1990. gadā salīdzināja ar Jāņa Pauļuka (1906. – 1984.) spilgtumu. Ekspozīcijai komentārus veido arī Jānis Borgs, Elita Ansone, Elvita Ruka, Inga Šteimane un Jūlija Tereščenko.


Vilnis Zābers ir studējis LMA grafikas nodaļā (1985. – 1992). Kopš 1988. gada darbojās jauno mākslinieku grupā „LPSR Z”. Kopā ar grupu un mākslinieku Miervaldi Poli viņš piedalījies vairākās izstādēs un performancēs, veidojis četras personālizstādes. Ar savām grafikām V.Zābers guva atzinību Rīgas un Tallinas grafikas mākslas triennālēs. Mākslinieks gāja bojā autokatastrofā 31 gada vecumā.


Izstādi „Wilnis 2x. Vilnis Zābers (1963-1994)” producē SIA „Rīgas Nami”. Izstādes kuratore ir kuratore Inga Šteimane, kura to veidojusi ciešā sadarbībā ar mākslinieci Ingrīdu Zāberi, scenogrāfs Kristians Helvings. Izstādes tapšanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, instalāciju rekonstrukciju finansē mākslas mecenāts Jānis Zuzāns. Atbalsta arī „CSSL Noliktava”.


„Rīgas mākslas telpā” skatāmas arī citas izstādes. No 19. janvāra šeit būs izstādītas „Dienas balva fotogrāfijā 2012. 100 labākās bildes”, bet Intro zālē iekārtota Diānas Adamaites personālizstāde “Uzreiz”.


Ieejas maksa ir 2 lati. Skolēniem, studentiem, pensionāriem un Latvijas Mākslinieku savienības biedriem, uzrādot apliecības, ieejas maksa ir tikai 1 lats.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas