Rīgas Porcenāla muzejs aicina uz izstādi „Burtu spēles uz porcelāna”



Rīgas Porcelāna muzejā līdz 3. aprīlim skatāma Daces Blūmas (1959) personālizstāde „Burtu spēles uz porcelāna”. Tajā izstādītas mākslinieces veidotās grafiskās kompozīcijas uz porcelāna šķīvjiem, izmantojot burtveidolus un to elementus. Darbos tiek apvienota mīlestība uz porcelānu un radošā interese par burtiem.

„Šķiet, ka vislabāk ar burtiem var „spēlēties” datorā, tomēr parasti tas noved pie kāda cita radītu burtveidolu sakārtošanas vai pārkārtošanas. Īstu spēles prieku vislabāk sniedz balta lapa. Bet mana vismīļākā lapa ir porcelāna baltā virsma, kuru papildina forma. Un es ceru, ka izstādē apkopotie darbi arī jums palīdzēs saskatīt burtos ne tikai informācijas avotu,” burtu šarmu aicina izbaudīt Dace Blūma.

Dace Blūma ir 20. gadsimta otrās puses Latvijas keramikas skolas pārstāve, kura strādā gan porcelānā, gan citos materiālos, veidojot formas un dekorus. Jau studiju laikā Igaunijas Valsts mākslas institūtā aizsākusies interese par burtu grafiku rezultējusies grafiski dekoratīvos porcelāna priekšmetu dekorējumos. D. Blūma strādājusi par mākslinieci Rīgas Porcelāna rūpnīcas kādreizējā 1. iecirknī (Maskavas ielā) (1983–1994), izstrādājot ražošanai vairākas trauku formas un dekorus. Daces Blūmas rūpnīcas laikā radītie darbi iekļaujas Latvijas 80.–90. gadu porcelāna dažādajās un pat pretrunīgajās stilistiskajās līnijās – ražošanai piedāvāti darbi postmodernā formu valodā, kā arī lakoniski minimālisma formveidei tuvi darbi. Izstādē tiks eksponēti arī daži šī laika perioda mākslinieces porcelāna priekšmeti no Rīgas Porcelāna muzeja krājuma. Dace Blūma ilgus gadus strādājusi arī par pedagoģi mākslas jomā un šobrīd savas porcelāna rūpnīcā gūtās iemaņas trauku dekoru izveidē attīsta uzņēmumā SIA „Dekolserviss” radošās direktores amatā, paralēli arī radoši strādājot.

2016. gadā Rīgas Porcelāna muzeja izstāžu darbā uzmanība pievērsta atsevišķiem māksliniekiem, kas veidojuši Rīgas Porcelāna fabrikas produkcijas dizainu. Izstādēs tiks mēģināts plašāk atklāt šo mākslinieku rokrakstus, strādājot pie ražošanai paredzētiem priekšmetiem un parādīt mākslinieku personības un daiļradi kopumā. Turpinājumā plānotas Beatrises Kārkliņas, Ilgas Dreiblates un Aijas Mūrnieces darbu skates.

Foto: Publicitātes
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas