Šonedēļ norisināsies festivāls “Prozas lasījumi 2012”


Jaunākās literatūras festivāls "Prozas lasījumi", kas šogad notiks no 5. līdz 9. decembrim, pulcēs jau zināmus pašmāju autorus, ārvalstu viesus, kā arī jaunos rakstniekus, kuri savu lasītāju vēl tikai meklē.


Festivāla "Prozas lasījumi 2012" laikā dažādās Rīgas vietās norisināsies publiski lasījumi, iepazīstinot ar jaunāko pašmāju un ārvalstu literatūrā.


Jau trešdien, 5. decembrī plkst. 19.00 Ģertrūdes ielas teātrī (Ģertrūdes ielā 101a) būs iespēja tikties ar pirmajiem "Prozas lasījumu" dalībniekiem. Festivāla atklāšanas vakarā ar lasījumiem uzstāsies Aivars Kļavis, Sabīne Košeļeva, Andra Manfelde, Pēteris Pūrītis, Madara Rutkēviča, kā arī šā gada Kurzemes "Prozas lasījumu" laureāte Guna Roze. Pasākumu vadīs komunikāciju speciāliste Marta Krivade, savukārt par atraktīvām muzikālām intermēdijām rūpēsies diskžokejs Initiales KK.


Ar skanīgu nosaukumu "Izdevējmetropole Rīga" festivālu ceturtdienas, 6. decembra vakarā turpinās vācu literatūras nakts Vecrīgas klubā "Hamlets" (Jāņa sētā 5). Ar vācu literatūras jaunākajiem veikumiem, kā arī nozares problemātiku un iespējamiem risinājumiem plkst. 17.00 uz diskusiju aicinās literatūrzinātnieks Eberhard Falcke, savukārt plkst. 19.30 klasiskā prozas lasījumā uzstāsies rakstnieki Hanna Lemke, Bodo Morshäuser, Georg Sander, Jens Sparschuh un Anne Weber. Vakaru muzikāli bagātinās komponista Edgara Raginska klavierspēles interpretācijas. Pasākums tapis sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā. Par vācu literātu vizīti Latvijā plašāka informācija iegūstama www.goethe.de/latvija/izdevejmetropoles.


Piektdien, 7. decembrī plkst. 19.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas modeļēkā (Mūkusalas ielā 3) būs iespēja tikties ar autoriem, kas līdzās topošajai Gaismas pilij atklās savu iecerēto prozas darbu aprises. Fragmentus no drīzumā gaidāmajām grāmatām lasīs Māris Bērziņš, Aivars Eipurs, Nora Ikstena, Ilze Jansone, Jānis Joņevs un Osvalds Zebris. Sarīkojumu vadīs un autorus uz sarunu aicinās filozofe, tulkotāja un literatūras kritiķe Anda Baklāne. Muzikālās pauzes grupas "El Mars" gādībā. Pasākums tapis sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Nacionālās Būvkompāniju apvienības atbalstu.


Sestdiena, 8. decembris sāksies ar pasākumu, kurā izskanēs stāsti bērniem un jauniešiem. Plkst. 12.00 Bērnu rītā Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā "Zirgu pasts" (Dzirnavu ielā 46) Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas un ikgadējo bērnu literatūras lasījumu rīkotāju no IBBY Latvijas nodaļas, izdevniecības "Liels un mazs" direktores Alīses Nīgales vadībā darbosies Sanita Reinsone, Jens Sparschuh (Vācija), Inese Zandere, Juris Zvirgzdiņš un Inga Žolude. Savukārt plkst. 15:00 pēcpusdienas lasījumos Latvijas Rakstnieku savienības jaunajās telpās Lāčplēša ielā 48/50 – 12 piedalīsies Literārās akadēmijas autori Laura Feldberga, Elizabete Liepiņa, Helga Tormane, Rolands Virks, Aurora Rubinshtein un Iveta Rēdliha. Pasākumu vadīs dzejnieks, dramaturgs un kritiķis Ronalds Briedis, par muzikālo noformējumu gādās grupa "Quarter Of All". Jau piekto gadu īpašu balvu tieši jaunajiem autoriem, kuri piedalījušies Literārās akadēmijas rīkotajā konkursā, sarūpējis valodu centrs "Skrivanek Baltic", un tā tiks pasniegta noslēguma pasākumā.


Dienas noslēgumā plkst. 19.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20) notiks jau tradicionālais Viesu vakars. Ārvalstu viesi šoreiz ir rakstnieki Gunstein Bakke (Norvēģija), Paige Cooper (Kanāda), Koen Peeters (Beļģija) un Rein Veidemann (Igaunija). Muzikālās noskaņas dueta "1001 nakts pasakas" (Raimonds Tiguls, Ivars Hermanis) interpretācijā. Vakaru vadīs literatūrzinātnieks un žurnāla "Latvju Teksti" literatūrkritikas nodaļas redaktors Jānis Ozoliņš.


Svētdienas rīts neiztrūkstoši modinās ar Prozas brokastīm krogā "Andalūzijas suns" (Elizabetes ielā 83/85), festivāla noslēguma dienu plkst. 12.00 sākot ar Ingas Gailes, Arno Jundzes, Ulda Krastiņa, Ineses Paklones, Ievas Plūmes, Agneses Rutkēvičas un Kristīnes Ulbergas lasījumiem Gustava Asara vadībā, rītu papildinot ar komponista Jura Kulakova muzikālām interlūdijām.


Festivālu "Prozas lasījumi 2012" noslēgs Ingas Ābeles, Paula Bankovska, Kristīnes Želves, Jura Zvirgzdiņa un šī gada Kurzemes Prozas lasījumu laureāta Naura Lukševica prozas darbi, kuri plkst. 19.00 izskanēs Dailes teātrī (Brīvības ielā 75) 2. stāva foajē, kur norisināsies arī festivāla dalībnieku sumināšana un labāko lasījumu apbalvošana. Vakara vadības groži būs žurnālista Eduarda Liniņa rokās, par muzikālo noskaņu gādās ansamblis "Manta".


Festivāla dalībnieku darbus klausīsies un vērtēs profesionāla žūrija – dzejnieks, tulkotājs un žurnāla "Latvju Teksti" galvenais redaktors Guntars Godiņš, literatūrzinātniece un Latvijas Universitātes asociētā profesore Ieva Kalniņa, Rīgas Stradiņa universitātes asociēta profesore, tulkotāja un kultūras žurnāliste Ieva Skulte, filozofs, rakstnieks un portāla "Satori" galvenais redaktors Ilmārs Šlāpins un dzejniece, izdevniecības "Dienas Grāmata" direktore un galvenā redaktore Dace Sparāne-Freimane. „Prozas lasījumu” alternatīvās žūrijas pienākumi uzticēti Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Baltu filoloģijas bakalaura un maģistra studiju programmas studentiem Unai Alksnei, Arnim Koroševskim, Sintijai Kampānei, Jolantai Misiņai, Elīnai Malānei, Sabīnei Kornetai, Ilzei Tauriņai.


"Prozas lasījumu 2012" logo autore ir māksliniece un scenogrāfe Krista Ose.


Īsi pirms festivāla klajā nāks žurnāla "Latvju Teksti" jaunākais numurs, kas pirmo reizi papildināts ar pielikumu – speciālizlaidumu "Izdevējmetropole Rīga. Jaunākā vācu literatūra".


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas