Tiks atklāta izstāde “Sodums. Uliss. Vīrieša ceļojums”


16. jūnijā, starptautiskajā Blūmdienā, Bastejkalnā, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas muzejā un Capital salonā tiks atklāta izstāde „Sodums. Uliss. Vīrieša ceļojums”, kas ir daudznozaru vides mākslas un literatūras darbs, kura pamatu veido rakstnieces Noras Ikstenas un Valērija Belokoņa īpašumā esošais latviešu rakstnieka un tulkotāja Dzintara Soduma arhīvs. Projekta patrons ir Valērijs Belokoņs, projektu finansē.


Šis ir Dzintara Soduma (1922 – 2008) 90. jubilejas gads. Soduma kalpošana latviešu valodai noslēdzās dzimtenē 2008. gadā, kur viņš pavadīja savas dzīves divus pēdējos gadus, atgriezies pēc vairāk kā 60 gadu prombūtnes. Latvijā viņš pabeidza pēdējo romānu „Viņpuse”, kā arī savu mūža darbu - Džeimsa Džoisa romāna „Uliss” tulkojumu latviešu valodā, kas līdz ar izstādes atklāšanu Ilmāra Blumberga mākslinieciskajā ietērpā nāks klajā izdevniecībā „Liepnieks un Rītups”. No 16. jūnija romāna „Uliss” jauno izdevumu varēs iegādāties „Lukabuka Opera” veikalā Aspazijas bulvārī 3 un Latvijas grāmatnīcās.


Izstādes „Sodums. Uliss. Vīrieša ceļojums” autori, lietojot mūsdienu arhitektūras, urbānisma un grafikas dizaina valodu Soduma dzīves un literārā mantojuma atklāšanai, cer uzrunāt visplašāko auditoriju, sniedzot tai ieskatu nozīmīga pasaules literatūras un kultūras mantojuma daļā.


Rakstniece Nora Ikstena atklāj: „Izstāde „Sodums. Uliss. Vīrieša ceļojums” radīta, lai Latvijā un citur pasaulē atklātos autentiskos materiālos balstīts, unikāls un emocionāls stāsts par izvēli, valodas mistēriju, laika un vēstures zelta provi.”


Izstādei izraudzītais Bastejkalns ir spilgta Rīgas vietzīme, kuru šķērso pastāvīga pilsētnieku un viesu plūsma. Šī vieta atbilst izstādes dabai, jo atrodas pastaigu ceļu krustpunktā, taču ir pietiekami intīma, lai nodrošinātu mākslai nepieciešamo ambienci. Bastejkalnā autori stāsta par mērķi, ko var sasniegt, ejot pa dažādiem ceļiem, un Soduma mantojumu uz papīra strēmelēm pierakstu kladēs. Bastejkalna virsotne ir lasītava un domu vieta. Punkti uz celiņiem – Soduma stāsts par sevi un ceļvedis izstādes apmeklētājiem.


Soduma skolā – Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas muzejā – izstādītais autentiskais arhīvu materiāls ir izstādes mainīgā daļa, kur ar dažu dienu intervālu apmeklētājiem tiks piedāvāts arvien jauns arhīva slānis. Zem stikla kārtosies pasaules jezga avīžu izgriezumos, Soduma literāro darbu jēlviela un komposts pierakstu lapiņās un kladēs, Džeimsa Džoisa romāna „Uliss” izdevumi un dokumenti. Soduma alfabēts atklās viņa dzīves svarīgākos burtus, bet asociatīvais dārzs ar ozolu – pēdējās dienas Latvijā.


Salonā Capital apmeklētājiem tiks demonstrēts video par Dzintaru Sodumu, ko no filmu studijas DEVIŅI oriģinālmateriāliem veidojis videomākslinieks Roberts Rubīns.


Izstādes „Sodums. Uliss. Vīrieša ceļojums” idejas autore ir rakstniece Nora Ikstena, tās dizaina autori ir kuratore Ieva Zībārte, arhitekte Brigita Bula, urbāniste Evelīna Ozola un grafikas dizaineris Edgars Zvirgzdiņš. Projektu producē Indra Rubene un Kultūras un izklaides aģentūra Četras saules.


Izstāde būs apskatāma līdz 16. jūlijam. Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas muzejs šajā laikā būs atvērts katru dienu, izņemot pirmdienas un otrdienas, no plkst. 15.00 līdz plkst. 19.00. Salonā Capital interesenti gaidīti no pirmdienas līdz sestdienai no plkst. 10.00 līdz plkst. 21.00, kā arī svētdienās no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00. Izstāde apskatāma bez maksas.


Projekta sadarbības partneri ir Lukabuka, Rīgas dome, Īrijas vēstniecība Latvijā, Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, Ikšķiles dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, filmu studija DEVIŅI, Capital, Direct Paint Outlet, GroGlass, Profesionālās sporta sistēmas, Avanced Sports Installations Europe, Grohe, Beckers, salons Objekts, Aile grupa, Interbaltija un Melnie Mūki.


Plašāk par Dzintaru Sodumu un izstādi „Sodums. Uliss. Vīrieša ceļojums” iespējams uzzināt sociālā tīkla Facebook lapā www.facebook.com/sodumsuliss

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas