Tuvojas Džakomo Pučīni operas “Toska” atjaunojuma pirmizrāde


7. decembrī atjaunojuma pirmizrādi Latvijas Nacionālajā operā piedzīvos kritiķu un skatītāju iemīļotā izrāde – Džakomo Pučīni opera "Toska" ar Modestu Pitrenu pie diriģenta pults. Režisora Dmitrija Bertmana (Maskava) veidotajā iestudējumā galvenajās lomās iejutīsies lieliskie LNO solisti: Liene Kinča, Andris Ludvigs un Jānis Apeinis.


"Atjaunojot izrādi, man bija liels prieks strādāt kopā ar Latvijas Nacionālās operas jaunajiem dziedātājiem. Mūsu jaunā Toska, Liene Kinča, ir patiess atklājums – ļoti spēcīga māksliniece, īsta, simtprocentīga teātra zvaigzne. Arī Jānis Apeinis ir lielisks – nebūs viegli pārliecināt skatītājus, ka Toska no brīvas gribas pametusi tik jaunu, seksuāli pievilcīgu un harizmātisku Skarpiju. Tomēr esmu pārliecināts, ka brīnišķīgais Andris Ludvigs Kavaradosi lomā būs viņa cienīgs sāncensis," stāsta D. Bertmans, pasaulslavenās Helikona operas dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs, kurš uzvedis vairāk nekā 90 iestudējumus daudzos pasaules opernamos un izpelnījies visdažādākā mēroga godalgas.


"Tosku" raksturo Pučīni darbiem neparasti spriegais stāsts, kurā spēkiem mērojas ideālisms un iekāre, jaunais un vecais, patiesa mīlestība un nesamierināms naids. Operdīvas Toskas un mākslinieka Kavaradosi kaislība tiek izspēlēta Romas krāšņajos interjeros. Greznās telpas kļuvušas par fonu arī Toskas un slepenpolicijas priekšnieka Skarpijas attiecību peripetijām un atrisinājumam, kas pēdējā cēlienā kulminē Pučīni opusam netipiskā vidē – Toskas zemapziņā.


Tomēr režisors uzskata: politikai Toskas stāstā ir vien pakārtota loma, jo tā centrā ir klasisks mīlas trijstūris, kāds sastopams gandrīz katra cilvēka dzīvē, tikai šeit tas risinās ekstremālos apstākļos.


"Mūsu versijā Skarpija un Toska reiz bijuši pāris, līdz viņa to pametusi. Skarpija, izmantojot visus iespējamos līdzekļus, tagad vēlas nevis vienkārši iekarot Toskas miesu, kā paredz librets, bet gan atgūt iemīļoto. Viņš tic, ka vieglprātīgais Kavaradosi, pie kura Toska aizgājusi, nav spējīgs tik patiesi mīlēt. Šāda Skarpijas absolūtā uzticība padara viņu mums tuvu un saprotamu. Kā teicis Staņislavskis, režisoram sliktajā ir jāmeklē labo, un labajā – slikto, tāpēc savā iestudējumā es cenšos šādam briesmīgam, negatīvam raksturam kā Skarpija būt advokāta vietā un attaisnot viņa rīcību," – tā D.Bertmans.


Uzveduma radošā komanda: muzikālais vadītājs un diriģents - Modests Pitrens, diriģents - Atvars Lakstīgala, režisors - Dmitrijs Bertmans, scenogrāfs - Andris Freibergs, kostīmu māksliniece - Kristīne Pasternaka, gaismu mākslinieks - Kevins Vin-Džonss, video māksliniece - Katrīna Neiburga.


Florijas Toskas lomā - Liene Kinča vai Julianna Bavarska, Mario Kavaradosi - Andris Ludvigs vai Georgs Onjani, Vitellio Skarpija - Jānis Apeinis vai Samsons Izjumovs, Čezāre Andželoti - Romāns Poļisadovs vai Viesturs Vītols, Sakristāns - Krišjānis Norvelis vai Armands Siliņš, Spoleta - Nauris Puntulis vai Guntars Ruņģis, Šarone - Kārlis Saržants vai Juris Ādamsons, Cietumsargs - Rihards Mačanovskis vai Juris Ādamsons, Gans - Kristofers Kalniņš-Liberis vai Jānis Aveniņš.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas