“Voiceku” rādīs starptautiskā festivālā Maskavā


Latvijas Nacionālais teātris 14.oktobrī ar režisora Kirila Serebreņņikova izrādi "Voiceks" piedalās VII Starptautiskajā festivālā "" Maskavā.


Jāatgādina, ka izrādi "Voiceks" "Spēlmaņu nakts" žūrija izvirzījusi balvām veselās piecās nominācijās.
Festivāla programmā "Māksla šobrīd" ir uzaicināti piedalīties ļoti spilgti mākslas projekti, lielākā daļa no kuriem jau rādīti un ar savu unikalitāti guvuši atzinību festivālos daudzās pasaules valstīs. Programmā būs redzama Francijas teātra "Beau Geste" brīvdabas dejas izrāde ar ekskavatoru "Pa-de-de ar ekskavatoru", itāļu "ricci/forte" ar izrādi "Grimless", Austrālijas teātra grupa "Chunky Move" ar multitehnoloģisku izrādi "Nāvējošs dzinējs", pasaulslavenā alžīriešu horeogrāfa Abu Lagra izrāde "Nija" Francijas mūsdienu dejas teātra "La Baraka" izpildījumā, Maskavas Nāciju teātra groteskās fantāzijas izrāde "Circo Ambulante" un Latvijas Nacionālā teātra izrāde "Voiceks".


Kirils Serebreņņikovs: "Mums izrādes darbība notiek mūsdienu mākslas galerijā, tātad eksperiments iegūst ne tikai sociāla, bet arī mākslas eksperimenta raksturu. Man gribas aiziet prom no ierastā sociālā konteksta un atgriezties pie tā jau citā veidā. Mani interesē tieši tas, kas notiek cilvēkā. Kas Voiceks varētu būt šodien, nemaz nav vienkāršs jautājums. Kas viņš ir un kur viņš ir?" Kirils Serebreņņikovs arī atzīst, ka manipulācijas veidi var būt ļoti dažādi, jo katrs no mums kādā brīdī var būt voiceks, turklāt pats to nemaz neapzinoties.
Georga Bīhnera luga "Voiceks", kuras oriģinālā tās darbība notiek 19.gadsimtā armijā ir iestudētāko lugu desmitniekā Eiropas teātros.


Voiceks ir zaldāts, kuru pazemo Kapteinis un piekrāpj mīļotā meitene. Tādēļ primāri daudzos iestudējumos Voiceks tiek traktēts kā "mazais cilvēks", ko vara izmanto saviem eksperimentiem – vara manipulē ar cilvēku. Kirils Serebreņņikovs savā izrādē lugas darbību ir pārcēlis uz mūsdienu modernās mākslas galeriju, Voiceks ir tās strādnieks un viņu pazemo ar mākslas aprindām saistīti cilvēki.


Lomās: Gundars Grasbergs, Daiga Kažociņa, Madara Saldovere, Līga Liepiņa, Uldis Dumpis, Artuss Kaimiņš, Arturs Krūzkops, Ivars Puga, Jānis Vimba, Kaspars Dumburs, Toms Liepājnieks, Romāns Bargais.
Kirils Serebreņņikovs šajā izrādē ir arī scenogrāfs un kostīmu mākslinieks.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas