Ziemassvētku balle LivonijāSestdien, 27.decembrī plkst. 17:00 Bauskas pils muzejā notiks 15.gs. beigu - 16.gs. sākuma Melngalvju brālības Ziemassvētku tradīcijās ieturēta balle dāmām un kungiem. Lai piedalītos ballē apmeklētājiem jātērpjas svinīgi, līdzi jāņem ērtas dejošanas kurpes, sauju riekstu vai žāvētu augļu, var likt sejas masku, vai izvēlēties kādu citu renesanses perioda aksesuāru – vēdekli, galvassegu u.tml.

Ierodoties uz balli apmeklētājiem jājūtas svinīgi, tāpēc aicinām piedomāt pie sava kostīma, tam obligāti nav jābūt vēsturiskam tērpam. Oriģinālākā tērpa autors iegūs pārsteiguma balvu no Bauskas pils muzeja. Vēlams uz balli ierasties ar savu deju partneri, bet var nākt arī bez, kas zina, varbūt ballē kādu izdosies atrast. Pasākuma noslēgumā būs iespēja izliet nākamā gada laimi.

Jau trešo gadu Bauskas pils muzejā dāmas un kungi varēs piedalīties renesanses laika tradīcijās ieturētā ballē. Vēsturiski gatavošanās Ziemassvētku laikam notika no 13.decembra - Svētās Lūcijas dienas, un turpinājās līdz 6.janvārim ar noslēdzošām dzīrēm. Šajā laikā Melngalvju brālībai bija aptuveni seši dažādi tematiskie vakari. Katram tematiskajam vakaram bija sava nozīme un noteikumi, ko drīkstēja likt galdā, un kam pasākums veltīts. Atsevišķu pasākumu laikā rīkoja dzērienu un ēdienu degustācijas, lai noskaidrotu, ko likt galdā nākamajos tematiskajos vakaros. Pasākumu cikla kulminācijas punkts bija balle 28.decembrī, uz kuru Melngalvju brāļi personīgi, iepriekšējā dienā, ielūdza neprecētās dāmas ar viņu mātēm, kuras uzraudzīja, lai viss norit tikumīgi.
Nākamajā dienā pēc Ziemassvētku balles – Svētā Tomasa dienā – Melngalvji, lai demonstrētu savu elitāro statusu, organizēja dzīres ar dejošanu pilsētas ielās. Svinēšana, kopā ar rātskungiem un birģermeistariem, turpinājās Rātsnamā visa vakara garumā.

Melngalvju brālība - gados jaunu un neprecētu ārzemju tirgotāju apvienība izveidojusies 14.gs. beigās. Vēlāk tā kļuva par Rīgas neprecēto vācu tirgotāju apvienību.

Pasākums notiek Senā dzīvesveida skolas ietvaros, kas Bauskas pils muzejā notiek kopš 2010. gada, to laikā apmeklētājiem ir iespēja apgūt dažādas seno amatu prasmes un gūt priekšstatu par Bauskas pils periodam atbilstoša laika cilvēku dzīvesveidu, sadzīves kultūru, zinātni un atklājumiem.

Biļetes var iegādāties Bauskas pils kasē un rezervēt pa tālruni 63923793, 63922280 vai
e- pastu bauska.pils@e-apollo.lv. Rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30min pirms pasākuma.

Biļetes cena 2, - Eur.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas