Laikmetīgās mākslas centrs aicina māksliniekus pieteikties festivālam “Survial Kit 5”

Laikmetīgās mākslas centrs (LMC) aicina māksliniekus pieteikt idejas starptautiskajam laikmetīgās mākslas festivālam "Survival Kit 5", kas šogad norisināsies no 5. līdz 15. septembrim. Ik gadu festivāla ietvaros mākslinieki aicināti savos darbos reflektēt par kādu sabiedrībai nozīmīgu tēmu, radot alternatīvus scenārijus izdzīvošanai.


"Survival Kit 5" pievēršas lēnajai revolūcijai, kas aktualizējusi marginalitāti, apvēršot spēka pozīcijas un apšaubot centra dominanci. Tā ir nehierarhiska kustība, kas izaugusi no indivīdu nepieciešamības un attīsta tiešās demokrātijas tradīcijas, savus domubiedrus aicinot nebaidīties gribēt to, ko viņi vēlas. Savu pieteikumu iespējams iesniegt online, aizpildot pieteikuma formu festivāla mājaslapā www.survivalkit.lv līdz š.g. 10. martam.


LMC direktore un festivāla "Survival Kit 5" kuratore Solvita Krese par šī gada tēmu komentē: "Katru gadu organizējot laikmetīgās mākslas festivālu "Survival Kit", mēs cenšamies apzināt, kas pasaulē ir mainījies, kādas izdzīvošanas stratēģijas izmanto mūsdienu sabiedrība un kā šīs aktivitātes atspoguļojas mākslā. Pasaule joprojām ir strauju pārmaiņu vidū – mainās politiskās sistēmas un kartes, kā arī ekonomiskais spēku samērs. Tajā pašā laikā vērojama plašu sabiedrības masu aktivizēšanās, iekustinot pretestības vilni pret sistēmu, kuras rokās ir politiskās un ekonomiskās varas kontrole."


Reģistrējot pasaules "karstās" zonas, var atskatīties uz Arābu pavasari, Occupy Wall Street akciju Ņujorkā, kas pārsteidzoši īsā laikā izvērtās par globālu kustību, atbalsojoties Grieķijā, Spānijā, Izraelā un citās valstīs, kā arī nevar nepieminēt pret V. Putina režīmu vērstās demonstrācijas un protesta akcijas Krievijā. Tie vairs nav notikumi, ko organizē saujiņa "kreiso" intelektuāļu vai aktīvistu, bet masīva un visaptveroša kustība, kas joprojām turpina plesties plašumā, veidojot nozīmīgas sabiedrības daļas dominējošo noskaņojumu.


Lēnajai revolūcijai nav nacionālo robežu, nav līderu, nav politiskās programmas. Galvenā prasība ir mainīt pastāvošo sistēmu vai arī radīt jaunu alternatīvu esošajai. Kāda gan ir iespējamā alternatīva? Vai kritiskā tradīcija nav nonākusi sava veida strupceļā, kritizējot pastāvošo situāciju, bet nespējot piedāvāt jaunu nākotnes vīziju, jaunu utopiju?


Ko gan mākslinieks var darīt šādā „seismiskā” situācijā? Vai iespējams ietekmēt situāciju? Kādas stratēģijas mēs varam izmantot, esot visai marginālā pozīcijā pretstatā dominējošam spēkam? Marginalitātes priekšrocība, esot ārpus oficiālajiem varas centriem, ir iespēja manifestēt kritisku nostāju.Tieši varas lauku nomalēs rodas pārdrošākās idejas. Svarīgi ir "neiestrēgt" paredzamajā, izgudrot pašiem savus noteikumus, spēli, spert pirmo soli pirms kontroles sabiedrība ir paspējusi neordināros risinājumus klasificēt, pakļaut, pārņemt un padarīt par sistēmas sastāvdaļām.


Lai pieteiktu sava darba ideju festivālam "Survival Kit 5", līdz š.g. 10. martam plkst. 23.59 ir jāaizpilda pieteikuma anketa un kopā ar norādītajiem pielikumiem (mākslinieka CV, portfolio, vizuālajiem materiāliem) jāiesniedz online festivāla mājaslapā http://www.survivalkit.lv/lv/pieteikuma-forma/.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas