t/p „Alfa” apskatāma unikāla gleznu izstāde „Redzi mūziku?”Latvijas lielākais tirdzniecības parks „Alfa” (t/p „Alfa”) sadarbībā ar Strazdumuižas internātvidusskolas neredzīgajiem un vājredzīgajiem audzēkņiem ir radījis unikālu projektu – „Redzi mūziku?”. Projekta ietvaros bērni, iedvesmojoties no desmit dziesmām, kuras par labākajām pēdējo sešu gadu laikā atzinuši t/p „Alfa” pircēji, radīja vizualizācijas taktīlās mākslas formā, paužot savas sajūtas un interpretāciju par šo dziesmu dziļāko jēgu.

Tirdzniecības parks „Alfa” jau septīto gadu pēc kārtas aicina mūzikas mīļotājus balsot par „Alfa Gada dziesmu”. Līdzās šim balsojumam, par tradīciju ir kļuvusi kāda sociāla, ar mūziku saistīta projekta izveide.

„Ideja par šādas izstādes un mākslas darbu izveidi radās domājot par mūziku un katra cilvēki atšķirīgo uztveri. Sajūtas, ko rada viena un tā pati dziesma, ir atšķirīgas ne tikai tās klausītājiem, izpildītājiem un autoriem, bet arī tiem, kuru iztēlei dziesmas stāstu „nepalīdz” izdzīvot video klips vai mūziķa priekšnesums, tādēļ šoreiz projektā aicinājām piedalīties neredzīgus un vājredzīgus bērnus, kuru interpretācija par šīm populārajām dziesmām, iespējams, ir visobjektīvākā,” stāsta t/p „Alfa” vadītāja Liene Apine.

Izstādi „Redzi mūziku?” t/p „Alfa” īstenojis sadarbojoties ar iniciatīvu „BlindArt”. Iniciatīvas dibinātājs Andrs Hermanis norāda, ka pateicoties t/p „Alfa” atbalstam, šogad šāda veida izstādi ir iespējams rīkot tik plašai auditorijai. „Ikdienā mēs piešķiram ļoti lielu nozīmi skaistām, vizuāli baudāmām lietām. Mums ir neskaitāmas lietas, kurām mēs nevaram pieskarties, taču mēs tās varam skatīt. Un starp mums ir cilvēki, kuri to visu redz citādāk – ar rokām un sirdi. Šī projekta mērķis ir parādīt, ka uz katru lietu var skatīties savādāk, un man ir prieks, ka šie neredzīgie un vājredzīgie bērni parādīja zināmās dziesmas no pavisam cita skatu punkta, ko līdz šim nebija pamanījuši ne paši mūzikas izpildītāji, ne autori,” projekta būtību pamato A.Hermanis.

Projekta autori atzīst, ka izstāde „Redzi mūziku?” ir ne tikai unikāla, jo to radījuši bērni, kuriem liegta acu gaisma, bet arī tās inovatīvā formāta dēļ. „Šī ir ne tikai pirmā mūzikas interpretācijai veltīta taktīlās mākslas formas izstāde Latvijā, bet arī pirmā, ko atbalsta mobilo ierīču aplikācija „Overly”. Ar šīs aplikācijas palīdzību ir iespējams noskenēt attēlu un ieraudzīt šī darba tā saucamo „papildināto realitāti” – video, kurā atspoguļots mākslas darba radīšanas process un mūziķu komentāri par bērnu uztverto dziesmas būtību,” izstādes tehnoloģisko risinājumu komentē t/p „Alfa” vadītāja L.Apine.

Izstādes atklāšanā piedalījās arī vairāki mūziķi, kuru dziesmas iespaidojušas jaunos māksliniekus.
„Bērni savu uzdevumu uztvēruši pietiekoši nopietni un ir atraduši dziesmu tekstos dziļāko nozīmi un to nozīmi, kuru pat es neesmu līdz šim ieraudzījis savā dziesmā,” sajūtas par savas dziesmas „Es skrienu” vizualizāciju pauž mūziķis Lauris Reiniks.

Savukārt grupas „Astro’n’out” soliste un dziesmas „Tūlīt” autore Māra Upmane-Holšteina atklāj: „Arī manā dzīvē mūzika ir daudz ko mainījusi. Pateicoties tai esmu atraisījusies un domāju, ka jebkurā cilvēkā, kas nodarbojas ar mākslu, atklājas iekšējie talanti un jaunas personības šķautnes. Tāpat arī šiem bērniem, iespējams, gleznošanas procesā nomierinās prāts un gleznošana palīdz attīstīties personībai.”

Izstādes „Redzi mūziku?” atklāšanas ceremonijā piedalījās arī jauniešu grupa „Carnival Youth”, „Rīgas Modes”, „Dzelzs Vilks”, Lauris Reiniks, „Musiqq”, Māra Upmane-Holšteine („Astro’n’out”). Pasākumu vadīja aktieris Artūrs Krūzkops.

Izstāde t/p „Alfa” otrajā stāvā būs aplūkojama līdz pat 11.martam. Paralēli izstādei interneta vietnē blindart.lv notiks arī izsole, kurā iespējams iegādāties visus izstādē aplūkojamos darbus, kā arī ar to reprodukcijām apdrukātus suvenīrus. Visi izsoles laikā iegūtie līdzekļi tiks ziedoti Strazdumuižas internātvidusskolai.

Izstādē „Redzi mūziku?” aplūkojami šādu mūziķu un viņu izpildīto dziesmu iedvesmoti darbi, kurus pēdējo sešu gadu laikā par vienām no labākajām atzinuši t/p „Alfa” apmeklētāji:

1. Intars Busulis – Brīvdiena (Alfa Gada dziesma 2008 - 2. vieta)
2. Dzelzs Vilks - Uijā uijā nikni vilki (Alfa Gada dziesma 2008 - 4. vieta)
3. Aija Andrejeva – Lelle (Alfa Gada dziesma 2009 - 1. vieta)
4. Musiqq – Abrakadabra (Alfa Gada dziesma 2009 - 2. vieta)
5. Prāta Vētra - Gara diena (Alfa Gada dziesma 2010 - 1. vieta)
6. Lauris Reiniks - Es skrienu (Alfa Gada dziesma 2010 - 2. vieta)
7. Instrumenti - Pilnīgi viens (Alfa Gada dziesma 2011 - 2. vieta)
8. Astro'n'out – Tūlīt (Alfa Gada dziesma 2012 - 4. vieta)
9. Dons - Pēdējā vēstule (Alfa Gada dziesma 2013 - 1. vieta)
10. Otra Puse un Antra Stafecka - Uzzīmē mani (Alfa Gada dziesma 2013 - 3. vieta)

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas